Дитячі щеплення: робити не можна ігнорувати

Які ризики несуть щеплення? Таким запитанням часто маніпулюють антивакцинатори. Я маю зустрічне питання: які ризики несе життя, якщо не робити щепленняВакцинуватися потрібно, адже це – найліпший, а часто і єдиний спосіб профілактики небезпечних захворювань. Тому вважаю, що маємо з радістю користуватися одним із найбільших здобутків медицини – вакцинацією.

Статистика тяжких ускладнень та летальності за поліомієліту, корової пневмонії, дифтерії, кашлюку, менінгококцемії, вітряночного енцефаліту підказує батькам, що зробити щеплення дитині набагато небезпечніше, аніж не зробити.

Календар щеплень.

В Україні на державному рівні наказом МОЗ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні» від 18.05.2018 № 947 затвердили Національний календар профілактичних щеплень (далі – Календар).

До обов’язкових щеплень належать щеплення проти туберкульозу, гепатиту В, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правцю, кашлюку, поліомієліту, хіб-інфекції.

ü Якщо дитина тимчасово проживає за межами України, графік обовязкових щеплень може мати інший вигляд.

На жаль, Україна не забезпечує дітей усіма необхідними вакцинами за державні кошти. Рекомендованими щепленнями в Україні вважаємо ті вакцини, які не належать до Календаря. Отже, деякі щеплення батьки можуть зробити дітям за власні кошти. Наприклад, щеплення проти менінгококової, пневмококової інфекцій, ротавірусної інфекції, вітряної віспи, гепатиту А, грипу. Нижче я впорядкувала ці щеплення відповідно до віку дитини (табл.)

Перелік рекомендованих щеплень згідно з віком дитини

Захворювання Мінімальний вік дитини
Менінгококова, пневмококова інфекції 6 тиж.
Ротовірусна інфекція 6-24 тиж.
Грип 6 міс.
Вітряна віспа 9 міс.
Гепатит А 12 міс.

Лікарі-педіатри радять робити дітям не лише обов’язкові щеплення, а й рекомендовані. Звісно, перед цим порадьтеся зі своїм сімейним лікарем або лікарем-педіатром (далі – лікар).

Недотримання графіку вакцинації

Кожна вакцина має мінімальний інтервал між дозами, але більшість вакцин не мають максимального інтервалу. Тобто якщо ви з якихось причин не зробили щеплення дитині згідно з графіком, то можете зробити це щеплення пізніше. Пам’ятайте, що раніше вакцинуєте дитину, то раніше вона матиме захист від захворювання.

Не коригуйте календар обов’язкових чи рекомендованих щеплень самостійно. Зверніться до лікаря, щоб скласти індивідуальний графік вакцинації для дитина. Фахівець зможе правильно розрахувати дози вакцини, інтервали між щепленнями відповідно до віку дитини.

Коли дитина потребує огляду лікаря після щеплення

Ø Млявість і сонливість

Ø Тривалий безперервний плач

Ø Неспокійна поведінка

Ø Порушення свідомості

Ø Втрата апетиту

Ø Підвищення температури тіла до 38…39°С

Ø Поява судом

Ø Висипання на тілі

Ризики під час щеплень

Ризики за вакцинації є. в інструкції до кожного медичного препарату, зокрема вакцини, указують перелік можливих побічних реакцій. Наприклад, біль у ділянці ін’єкції , головний біль, запаморочення, підвищення температури тіла, діарея, втрата свідомості, гостра алергійна реакція.

Лікарі не вважають побічні реакції вагомим аргументом, щоб не робити щеплення, коли аналізують співвідношення між користю й ризиком.

Реакція організму дитини

Лікар зобов’язаний попередити батьків про можливі реакції організму дитини на введення вакцини. Наприклад, підвищення температури тіла, почервоніння або ущільнення м’язової тканини в ділянці ін’єкції, больові відчуття – це нормальна реакція організму дитини на введення вакцини. Про це лікар говорить батькам перед щепленням та дає підписати інформовану згоду на щеплення.

Лікар має:

ü Розрахувати дозу жарознижувального препарату – ібупрофену чи парацетамолу – відповідно до ваги дитини;

ü Указати графік прийняття жарознижувального препарату та максимальну добову дозу;

ü Попередити батьків про «червоні прапорці»(симптоми, за яких варто негайно звертатися до лікаря. Наприклад, висипання, блювата, висока температура тіла.)

Найліпший спосіб захистити дитину від тяжкого перебігу захворювання – вакцинація. Тож відкиньте всі сумніви й подбайте про найдорожче – здоров’я вашої дитини.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.